Search

Silver for Lowestoft in Anglia in Bloom

PUBLISHED: 21:40 09 September 2008 | UPDATED: 21:14 05 July 2010

FLORAL geniuses were recognised for the green fingered efforts in sprucing up the region as the winners of the Anglian in Bloom awards were announced today.

FLORAL geniuses were recognised for the green fingered efforts in sprucing up the region as the winners of the Anglian in Bloom awards were announced today.

Villagers from Filby and Swainsthorpe joined in the celebrations with the larger communities of Hunstanton, Wisbech and Wymondham as they all received the best awards for their categories.

In scenes reminiscent of last year Filby walked off with the best village with a population of under 1,000 award and Swainsthorpe clinched the best small village with a population under 300 category.

The picturesque coastline at Hunstanton scooped the town the best coastal resort of up to 35,000 people award and best authority floral display for greenery at the Esplanade Gardens.

There was also delight for Wisbech as it beat Bury St Edmunds to win the best large town with a population of between 12001 and 35,000. The Cambridgeshire town also won the most improved prize.

And residents in Wymondham were chuffed to bits as their train station won the best small and overall best train station categories.

But yesterday's party mood was slightly dampened as Norwich failed to retain its best small city prize - although it was praised for an urban regeneration project and a garden for people with special needs.

In the coastal resort ( up to 35,000 residents) category Lowestoft gained a silver gilt award.

ANGLIA IN BLOOM RESULTS 2008

Best overall entry and winner of the National Express Trophy: Brightlingsea

CATEGORY ENTRANTS & AWARDS

· Small Village (under 300 residents)

Winner and Silver Award: SWAINSTHORPE

Silver Award: WOODHURST.

Certificate of Achievement: HEYBRIDGE.

· Village (301-1000 residents)

Winner and Silver Gilt Award: FILBY

Silver Gilt Award: BULPHAN

Silver Awards: WISTOW.

Bronze Award: CAVENDISH.

· Large Village (1001-2500 residents)

Winner and Gold Award: ORSETT.

Silver Awards: CLARE, HARLINGTON.

· Small Town (2501-6000 residents)

Winner and Silver GiltAward: FRINTON-on-SEA.

Silver Gilt Award: BUNGAY, KELVEDON, LEISTON CUM SIZWELL, MARTLESHAM, OULTON BROAD, REDBOURN SAWTRY, SAXMUNDHAM.

Silver Award: BRAMPTON,GODMANCHESTER, HETHERSETT, SOUTH WOOTON.

Bronze Award: JAYWICK

· Town (6001-12000 residents)

Winner and Gold Award: BRIGHTLINGSEA

Silver Gilt Awards: BURNHAM ON CROUCH, CHATTERIS, HALSTEAD, MALDON, SUDBURY, WOODBRIDGE.

Silver Awards: DOWNHAM MARKET, NORTH WALSHAM,

· Large Town (12001-35000 residents)

Winner and Gold Award: WISBECH

Gold Award: BURY ST EDMUNDS.

Silver Gilt Awards: ELY , HARPENDEN , HUNTINGDON , NEWMARKET, ST NEOTS

Silver Awards: KINGS LYNN , RAYLEIGH, ST. IVES , WARE.

· Small City (35001-100000 residents)

Winner and Gold Award: STEVENAGE .

Gold Award: BEDFORD.

Silver Gilt Award: NORWICH.

Silver Award: BROXBOURNE

· City (100001 -200000 residents )

Winner and Silver Gilt Award: PETERBOROUGH

Silver Gilt Awards: THURROCK, SOUTHEND-ON-SEA

· Urban Regeneration/Community

Winner and Silver Gilt Award: CHAPELFIELD (NORWICH)

Silver Gilt Awards: GREATER DOGSTHORPE (PETERBOROUGH), MOOR (HUNTINGDON).

Silver Award: THE LANES (NORWICH).

· Coastal Resort ( up to 35,000 residents)

Winner and Silver Gilt Award: HUNSTANTON

Silver Gilt Awards: CLACTON , FELIXSTOWE , GREAT YARMOUTH , LOWESTOFT, SHERINGHAM.

Silver Awards: OLD HUNSTANTON

SPECIAL AWARD NOMINEES & WINNERS

Best new entry: BULPHAN

Most Improved: WISBECH

· The Roy Lacey Award

Nominations.

Mary Rutherford, Harlington.

Derek Gower, Lowestoft.

Alma Simmons, Norwich.

WINNER: MARY RUTHERFORD.

· Biodiversity Award

Nominations:

Belfairs Nature Reserve, Southend-on-Sea.

Rectory Road, Orsett.

Redbourn Common.

Relief Road, Tom Crisp Way, Lowestoft.

Rowley Road Allotments, St Neots.

Wistow

WINNER: REDBOURN COMMON.

· Best Community Project

Nominations:

Foxglove Place, Thurrock.

Springmead Gardens, Brightlingsea.

St Georges Park, Great Yarmouth.

The Bedwell Community Centre, Stevenage.

The Bowling Green Complex, Ware.

The War Memorial, Harlington.

Victoria Road, Bulphan.

Waveney Valley Canoe Club, Bungay.

WINNER: SPRINGMEAD GARDENS, BRIGHTLINGSEA.

· Best Conservation project

Nominations:

Chafford Gorges Nature Park, Thurrock.

Hinchingbrooke Park, Huntingdon.

Kone Vale and Eden Rose Coppice, Sudbury.

Portal Woodlands and Martlesham Nature Watch, Martlesham.

The Landguard Nature Reserve, Felixstowe.

The Nuttery, Clare.

WINNER: KONE VALLEY AND EDEN ROSE COPPICE, SUDBURY.

· Environmental Quality Award

Nominations:

Clacton-on-Sea.

Castle Road Area, Bedford.

Filby.

Godmanchester.

Huntingdon.

Orsett.

Peterborough.

WINNER: GODMANCHESTER.

· Grow Your Own Award

Nominations:

Grow Your Own club, Rectory Road, Orsett.

The Veggie Plot Project, Wisbech.

Weybourne Road allotments, Sheringham.

Broadlands Residential Home, Oulton Broad.

Holdbrook Allotments, Broxbourne.

WINNER:.HOLDBROOK ALLOTMENTS, BROXBOURNE.

· Best Industrial/Commercial Area

Nominations:

Caravan Park, Felixstowe.

Crematorium, Kings Lynn.

Glaxo Smith Kline, Stevenage.

Keymed House, Southend-on-Sea.

Railway Embankments and Surrounding Industrial sites, Burnham-on-Crouch.

Shops and Village Centre, Clare.

Somerfields Fromas Estate, Saxmundham.

WINNER: SOMERFIELDS FROMAS ESTATE, SAXMUNDHAM.

· Best Local Authority Floral Display

Nominations:

Embankment, Bedford.

Esplanade Gardens, Hunstanton.

Priory Park, Southend.

Redbourn.

St Peters Church Gardens and Wisbech Park, Wisbech.

Village and Community Hall, Harlington.

WINNER: ESPLANADE GARDENS, HUNSTANTON.

· Best Public Open Space

Nominations:

Beach Area, Claremont Pier, Lowestoft.

Country Park, Clare.

Nowton Park, Bury St Edmunds.

Priory Country Park, Bedford.

Priory Park, Southend-on-Sea.

The Playground, Swainesthorpe.

Victory and Haylings Park, Leiston-cum-Sizewell.

WINNER: PRIORY PARK, SOUTHEND-ON-SEA.

· Best Garden For Special Needs.

Nominations:

Brampton Manor Leonard Cheshire Home, Brampton.

Green Fingers Garden, Norwich.

Psychic/Sensory Garden GP Surgery, Sheringham.

Sensory Garden, Norwich Cathederal.

Sensory Garden, Rayleigh.

WINNER: GREEN FINGERS GARDEN, NORWICH.

· Best Sustainable/Drought Garden

Nominations

Ashdale Park, Old Hunstanton.

Community Centre, Brightlingsea.

Maltings Lane, Orsett.

Tesco Roundabout, Newmarket.

Triangle Shopping Centre, Frinton-on-Sea.

WINNER: TRIANGLE SHOPPING CENTRE, FRINTON-ON-SEA.

· Best Young Persons Project (12-18 Years).

Nominations:

Barcey Park Spring Trail, Broxbourne.

New Playground Equipment,for Brockwell, Kelvedon.

Seaside Murals, Sheringham.

The Blackwater Vocational Project, Maldon.

West Suffolk College Students Recycling Sculpture, Bury St Edmunds.

WINNER: WEST SUFFOLK COLLEGE STUDENTS RECYCLING SCULPTURE, BURT ST EDMUNDS.

· Best Young Persons Project ( under 12 years)

Nominations:

Brampton Village Primary School Eco Garden.

Dogsthorpe Junior School, Peterborough.

Filby Primary and Pre- School.

Harlington Lower School.

Holland Park School, Clacton.

St Mary's Primary School, Woodbridge.

St Peters Primary School 'Our Place 2' Octavia Hill Garden, Wisbech.

Woolenwick Infant and Junior School, Stevenage.

WINNER: BRAMPTON VILLAGE PRIMARY SCHOOL ECO GARDEN..

· Best Railway Station

Overall Winner and Gold Award: WYMONDHAM

Best Small station - Wymondham

Best Medium Station - Witham

Best Large Station - Shenfield

· Gold Awards Frinton-on-Sea.

· Silver Gilt Awards: Brundall, Burnham-On-Crouch, Sudbury, West Runton,Witham.

Silver Awards: Acle, Alresford, Althorne, Brandon, Chapple/Wakes Colne, Lingwood, Manningtree, Mistley, North Fambridge, Reedham, Sheringham, Southminster, Trimley, Wrabness.

· Bronze Awards: Bures, Bury St. Edmunds, Great Bentley, Halesworth, Marks Tey, Thorpe-le-Soken, Wickham Market, Woodbridge.

Certificate of Achievement Awards Beccles Clacton-on-sea, Melton, Oulton Broad South, Saxmundham, Shenfield, South Woodham Ferrers, Walton-on-the-Naze, Wivenhoe.

· Neighbourhood Awards

Certificates of Outstanding Achievement:

Cherry Road Housing, Gorleston, Oakleigh Drive, Swaffham, St Mary's Close, Hemsby.

Certificates of Merit:

Belmont Allotments, Grays, Bradcroft Housing, Norwich, Haconsfield, Hethersett, Harry Miller Court, Gt Yarmouth, Hawkins Close, Gt Yarmouth, South Ockenden Community Forum, Ward Avenue Allotments, Grays.

Certificates of Improvement:

Beehive Centre, Grays, Manea, Cambridge, Oiley Field, Pakefield, Suffolk.

Most Read

Most Read

Latest from the Lowestoft Journal

Hot Jobs

Show Job Lists