Suffolk County Council elections: Who is standing in your area?

Suffolk County Council headquarters; Endeavour House, Ipswich.

Suffolk County Council headquarters; Endeavour House, Ipswich. - Credit: Archant

The list of candidates standing in the upcoming county council elections has been revealed.

Voters will go to the polls across Suffolk on May 4 for elections to the authority over the next four years.

Candidates from the Conservatives, Labour, UKIP, Liberal Democrats and Green parties are standing in every ward across the Waveney area.

Counting in Suffolk will take place on the day after the elections instead of overnight.

The Conservatives won 39 of the 75 seats available on the authority in 2013 and are hoping to increase their majority this year after falling into a minority administration after two by-election losses recently.


You may also want to watch:


To register to vote go to www.gov.uk/register-to-vote. It only takes about five minutes to do so. The deadline is Thursday, April 13.

Most Read

BUNGAY

Andrew BOLS (UKIP), Sue COLLINS (Labour), Pauline MIDWINTER (Green), Dave O'NEILL (Liberal Democrat), David RITCHIE (Conservative).

BECCLES

Mark BEE (Conservative), Nasima BEGUM (Labour), Elfrede BRAMBLEY-CRAWSHAW (Green), Graham CATCHPOLE (Conservative), Pat HAWES (UKIP), Josi HORNE (Green), Tarek LAHIN (Labour), Simon MACDOWALL (Liberal Democrat), Mike SHAW (UKIP), Caroline WAY (Liberal Democrat).

GUNTON

Steve ARDLEY (Conservative), Emma-Jane BATEMAN (Green), Rupert BUTLIN (Green), Janet CRAIG (Labour), Bernie GUYMER (UKIP), Jenny HINTON (UKIP), Keith PATIENCE (Labour), Mary RUDD (Conservative), Steven TAYLOR (Liberal Democrat).

HALESWORTH

Alice BULL (Green), Peter COGHILL (Labour), Tony GOLDSON (Conservative), Sarah HUNT (Liberal Democrat), James SCOTT (UKIP).

KESSINGLAND AND SOUTHWOLD

David BEAVAN (Liberal Democrat), Jean Valerie DIFFORD (UKIP), Michael LADD (Conservative), Callum ROLLO (Green), Paul TYACK (Labour).

LOWESTOFT SOUTH

Desmond BALDRY (Independent), Jenny CERESA (Conservative), Peter COLLECOTT (UKIP), David FINNIGAN (Labour), Tess GANDY (Labour), Steve HARVEY (UKIP), Peter LANG (Green), Darius McCARTHY (Liberal Democrat), Mark MORAN (Green), Bill MOUNTFORD (Independent), Jamie STARLING (Conservative), Sandra TONGE (Liberal Democrat).

OULTON

Peter EYRES (Green), Patrick GILLARD (Liberal Democrat), George HAWES (UKIP), Len JACKLIN (Labour), Sally PHILLIPS (Green), Bert POOLE (UKIP), James REEDER (Conservative), Keith ROBINSON (Conservative), Chris THOMAS (Liberal Democrat), Lynne WARD (Labour).

PAKEFIELD

Sonia BARKER (Labour), Peter BYATT (Labour), Rachel FAWKES (Green), Robin HINTON (UKIP), Christian NEWSOME (Liberal Democrats), Ben QUAIL (Green), Craig RIVETT (Conservative), Adam ROBERTSON (Liberal Democrat), Phillip TRINDALL (UKIP), Melanie VIGO DI GALLIDORO (Conservative).

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus